ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ -ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΕΚΔΡΟΜΗΣ Γ  ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ.pdf

ΟΡΟΙ - ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΕΚΔΡΟΜΗΣ

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της  Γ΄  Τάξης του  Γυμνασίου Θήρας, που θα λάβουν μέρος στην εκπαιδευτική  εκδρομή του σχολείου τους  στην Αθήνα, το Ναύπλιο, την Καλαμάτα και την Επίδαυρο, αναλαμβάνουν την ευθύνη και την υποχρέωση να πειθαρχούν σε όλη τη διάρκεια της εκδρομής , να υπακούουν στον αρχηγό και τους συνοδούς καθηγητές τους  και να προσαρμόζονται στο πρόγραμμα της εκδρομής, για το οποίο οι ίδιοι και οι γονείς τους  έχουν ήδη ενημερωθεί.

Ειδικότερα, ο μαθητής/τρια  οφείλει να τηρεί τα παρακάτω  με απόλυτη συνέπεια:

• Να αποφεύγει κάθε ενέργεια που θίγει την αξιοπρέπειά  του/της  και εκθέτει

την οικογένειά του/της  και το σχολείο.

• Είναι υποχρεωμένος/η να τηρεί το πρόγραμμα της εκδρομής, όσον αφορά μετακινήσεις, διάφορες επισκέψεις, ξεναγήσεις, διαμονή σε ξενοδοχεία, διατροφή, ψυχαγωγία και διασκέδαση.
  • Οφείλει να συμπεριφέρεται άψογα στο προσωπικό των μεταφορικών μέσων που χρησιμοποιούνται για την εκδρομή, των ξενοδοχείων, στους ξεναγούς και γενικά σε όλους εκείνους που του παρέχουν τις υπηρεσίες τους σε όλη τη διάρκεια της εκδρομής.
  • Όταν αντιλαμβάνεται ότι η συμπεριφορά  συμμαθητή του είναι ανάρμοστη, οφείλει να του κάνει σύσταση, ώστε να συμπεριφέρεται όπως πρέπει, και σε περίπτωση που δεν υπάρξει αποτέλεσμα, να ζητήσει την συμπαράσταση των συμμαθητών του ή των συνοδών καθηγητών.
  • Απαγορεύεται να δέχεται ή πραγματοποιεί επισκέψεις σε δωμάτια ξενοδοχείου συμμαθητών ή άλλων προσώπων, χωρίς την άδεια των συνοδών καθηγητών του.
  • Απαγορεύεται να χρησιμοποιεί ως οδηγός ή συνοδηγός ποδήλατα,  μοτοσικλέτες, και αυτοκίνητα.
  • Απαγορεύεται να πίνει αλκοολούχα ποτά  και να  κάνει μπάνιο σε πισίνες ξενοδοχείων ή τη θάλασσα.
  • Οφείλει να μην απομακρύνεται από την ομάδα του χωρίς την άδεια του συνοδού καθηγητή  του. Σε περίπτωση που έχει οποιαδήποτε  ανάγκη, υποχρεώνεται να τη γνωστοποιήσει  έγκαιρα σε αυτόν.
  • Όταν  μαθητής από πρόθεση και αδικαιολόγητα προκαλεί ζημιές στα μεταφορικά μέσα, στα μουσεία, στα ξενοδοχεία ή οπουδήποτε αλλού εκτός από την υποχρέωσή του να καλύπτει τα έξοδα των ζημιών, θα τιμωρείται μετά την επιστροφή στο σχολείο.
  • Οποιεσδήποτε τροποποιήσεις του προγράμματος κατά την πορεία της εκδρομής κριθούν αναγκαίες και εγκριθούν με απόφαση καθηγητών – μαθητών, αυτές θα  είναι υποχρεωτικές και για τους μειοψηφήσαντες  μαθητές.
  • Κάθε περίπτωση που ενδεχομένως  προκύψει κατά την διάρκεια της εκδρομής και δεν προβλέπεται από τον παρόντα κανονισμό, θα αντιμετωπίζεται με απόφαση των συνοδών καθηγητών και ενός εκπροσώπου των μαθητών.
  • Να μην απομακρύνεται από τους συνοδούς καθηγητές και να μην παραβιάζει τα χρονικά όρια του προγράμματος ή εκείνα που θέτει ο αρχηγός της εκδρομής.
  • Να γνωρίζει ότι, σε περίπτωση ασθενείας κάποιου μαθητή, εφόσον αυτός, κατά την γνωμάτευση του ιατρού, δεν μπορεί να συνεχίσει την εκδρομή, θα εισαχθεί σε νοσοκομείο ή  κλινική και θα ειδοποιηθούν οι δικοί του για να αναλάβουν τα περαιτέρω.
  • Όταν η συμπεριφορά του/της μαθητή/τριας είναι προβληματική και ανάρμοστη, οι συνοδοί καθηγητές μπορούν να δρομολογήσουν υπεύθυνα την απομάκρυνσή του/της από την εκδρομή και την επιστροφή του/της στη Σαντορίνη.

Γυμνάσιο Θήρας

Φηρά Θήρας       Τ.Κ. 84700

Τηλ: 22860-22272

fax : 22860-22272